KS Praha logo
CZ
CZ EN

Jak jsme připojili naše babičky do on-line fungování regionu

Nezařazené Uživatel Jakub Hejnic Kalendář 28.10.2020

Cílem tohoto příspěvku je stručně popsat, jak jsme umožnili dvěma starším dámám v důchodu přístup k on-line dění na regionu Hostivař. Určitě to jde udělat i lépe. Cílem tohoto příspěvku je popsat, co funguje nám, byť to nemusí být objektivně nejlepší nebo nejlevnější řešení.

Jde o  vzdálené puštění streamovaných bohoslužeb v neděli z kanálu na youtube.com a účast na středeční skupince – vzdálené přijetí skupinového videohovoru přes platformu Messenger rooms.

Použitá technika, tarify, aplikace:

  1. Tablet Samsung Galaxy Tab S3 LTE, 6000 Kč, Snapdragon 820, 4 GB RAM – koupili jsme rychlejší tablet z druhé ruky pro zajištění rychlé odezvy vzdáleného ovládání a dobrou kvalitu zvuku s potlačením přeslechů (mikrofon, reproduktory) a s dobrou kamerou.
  2. Neomezená data SD od T-Mobile za 675 Kč/měsíc. Tarif nabízí 20 GB dat plnou rychlostí a poté 3 Mbit/s neomezeně.  Pravděpodobně by stačilo méně dat. Po 2 týdnech jsme cca na 3 GB (2x 1h stream a 2x 2h videohovor). Osobně dávám přednost rezervě a tomu, že alespoň základní připojení bude k dispozici vždy. Sjednáno na pobočce T-Mobile v nákupním centru. V případě více SIM doporučujeme využít slev díky Magentě.
  3. Root tabletu za $30 – přeinstalace operačního systému Android pro získání plného přístupu (superuser) – využito v dalších bodech – v aplikacích. Pro root využita služba oneclickroot.com, kdy root provedli přes vzdálený přístup (Zoom meetings). Tablet byl připojen k mému  notebooku přes USB. Z notebooku byl root tabletu za mé asistence proveden během cca 60 minut.
  4. Limit battery charge – zdarma. Aplikace, vyžaduje Root/superuser oprávnění (bod 3). Udržuje úroveň tabletu v nastaveném rozmezí (používám 50-60 %). Díky tomu může být tablet trvale připojen k nabíječce a napětí akumulátoru je na „skladovací úrovni“, která vede k nejnižšímu opotřebení.
  5. Airdroid za $2,1/zařízení/měsíc při ročním předplatném. Ta nejdůležitější aplikace. Umožňuje vzdálené ovládání Android zařízení (alternativa k Teamvieveru, ale myslím levnější). Zařízení lze ovládat jak z webu, tak z aplikace pro PC nebo z chytrého telefonu. Root není vyžadován, ale bez rootu je nutné po každém restartu připojit tablet k notebooku přes USB a z aplikace na notebooku povolit vzdálený přístup. To je nepraktické (nutnost návštěvy) ve chvíli, kdy se stává, že babička nechá tablet zcela vybít. S rootovaným systémem je vzdálené ovládání přístupné hned po načtení operačního systému (zvládnu babičku nainstruovat, jak tablet zapnout po telefonu).

Zbytek už zařídí jen prohlížeč a Messenger, které na tabletu ovládám vzdáleně přes Airdroid (jako bych je měl na svém telefonu).

V případě potřeby se můžu pokusit poradit (728 511 110).

Kuba.

Tablet:

Rootování:

Menu aplikace Airdroid ve Windows:

Vzdálené ovládání telefonu (příklad) z aplikace Airdroid: