KS Praha logo
CZ
CZ EN

Prožili jsme slunečné Vánoce 2022

Nezařazené Uživatel Jakub Hejnic Kalendář 30.12.2022

Na Štědrý den před polednem jsme se sešli už tradičně na Veronském náměstí k oslavě Kristova narození. Setkání odstartovala kapela ve složení David Bukáček (kytara), Matouš Krajník (basová kytara) a Lukáš Ondráček (cajon) vánoční písní. Po přivítání (Václav Kordula) hudebníci navázali blokem písní, následoval Jakub Hejnic čtením z Písma. V krátké promluvě zrekapitulovala Tereza Hejnicová komu a proč věříme a jak do vztahu s Bohem vstoupit. Připomenula tento radostný čas naděje a příchodu Spasitele jako podstatu Vánoc a důvod, který jim dává hloubku i neopakovatelnou atmosféru světla a těšení. Po závěrečném požehnání přítomné pozdravil Miloslav Rýdl jménem Obce baráčníků a popřál vykročení do dalšího roku tou správnou nohou. Setkání s námi spolupořádali také Aktivní senioři, kteří výborně obohatili společenství domácím vánočním cukrovím (Jana Topolová). I přes zdravotní komplikace nás podpořil i pantatínek baráčníků Milan Wenzl se synem Štěpánem, kteří rozdávali vynikající vánoční polévku. Bohatou nabídku občerstvení doplnili baráčníci svařeným vínem, kávou a Křesťanské společenství nealkoholickým ovocným punčem a drobnými dárky. O tom, že se „Štědrá bohoslužba“ vydařila, svědčí nejen hojná účast sousedů, ale i mnohá otevřená okna v okolních bytech těch, kdo přijít nemohli, a přece si nechtěli nechat setkání ujít. Někteří účastníci si posteskli, že uteklo tak rychle.
Poděkování za podporu patří i radnici Prahy 15, která zajistila souhlas majitele pozemku, propagaci v Hlasateli a na svém Facebooku. A také samozřejmě řadě dalších obětavců, kteří přivezli a postavili stany, zajistili nazvučení, připojení k síti a nachystali všechny dobroty. Vše bylo uspořádáno na dobrovolnické bázi a bez dotací. Odměnou nám byla radost ze společenství a z toho, že jsme mohli připravit „rodinnou atmosféru“ i dárky také těm, kteří možná už jiné mít nebudou.

V podvečer druhého svátku vánočního proběhla na Toulcově dvoře „Betlémská bohoslužba“. Ke zpěvu vánočních písní v doprovodu kytary a v provedení Jakuba Hejnice se přidali i mnozí přítomní. Poté jsme se podívali do starých proroctví, která už několik staletí předem oznamovala, co se má stát v zapomenutém městečku Betlémě a pokusili jsme se domyslet ty jejich pasáže, které se ještě nenaplnily. Potěšila nás také účast mnoha hostů, z nichž někteří navázali na „Štědrou bohoslužbu“ a zaplnili Velkou přednáškovou místnost téměř do posledního místečka. Po závěrečném požehnání jsme si u čaje, kávy, cukroví a chlebíčků vyměnili nejen čerstvé dojmy z Vánoc, ale také navázali nová přátelství s našimi hosty. Mnozí obdivovali výzdobu místnosti od Josefky Potfajové. Výborné společenství v příjemných prostorách ukončil až neúprosný čas, který zavelel k úklidu… Také tato akce se připojila k těm, na které budeme rádi vzpomínat.