KS Praha logo
CZ
CZ EN

To to letí!

Z kshostivar.cz Uživatel Jakub Hejnic Kalendář 27.5.2017

Je za námi už třetí den dětí, to to ale letí 🙂

27. května 2017 jsme navázali na historii dnů dětí v Hostivaři (zkuste pohledat v Galerii).

Typickým znakem letošního ročníku byla volná zábava. Oproti plánům si stanoviště s pokusy obešli nejen děti, ale i rodiče. Rodiče se postupně přesunuli k opékání a děti dál pilovaly pokusy, vědomosti a občas i nezbednosti. Mezi nejoblíbenější disciplíny, které se uchytily od první minuty patřilo chození po slackline (lano). Vyzkoušeli mladí i staří, s doprovodem i bez pomoci. Moničina dílna posloužila skvěle jako rozjezd – s výrobou antistresových balónků plněných gelovými kuličkami. Postupem času se podařilo zprovoznit i další stanoviště – stanoviště magnetů a proudění vzduchu (ventilátor).

Pěkně také fungovalo stanoviště měření teploty a sledování termoregulace s medičkou Terkou. Termoregulace se testovala i při aplikovaném hoření směsi propan-butanu v ruce. O oblíbenosti disciplíny svědčí rychle spotřebovaná zásoba paliva.

Pak již přišel čas na první hraní s dusíkem, rozbíjení mražených kytiček, rajčat a rukavic, dusíkové nafouknutí chirurgické rukavice a další. Polévali jsme dusíkem trávu, ruce, ethanol, vodu, chleba… Dále se podařilo rozběhnout také elektrolyzér a produkci vodíku a kyslíku. Štěkat při zapalování bublin těchto plynů moc nedařilo kvůli malému výkonu zařízení. Zařízení bylo tedy ponecháno svému osudu.

Větší část dusíku nakonec padla na výrobu domácí jahodové zmrzliny. Ze smetany (12% 0,5 l, a 33% 0,75 l), vanilkového cukru, kila mražené jahodové dřeně a asi 3 l kapalného dusíku se nakonec tříčlennému týmu podařilo vymíchat 2 várky zmrzliny po 18 porcích. A vypadalo to, že si pochutnaly nejen děti.

S postupem času již docházely nápady a jednou z možností, jak zabavit děti a zabránit úrazům z nudy byl nakonec fotokoutek hoření. Díky objevení další lahve plynu do zapalovače mohlo být stanoviště obnoveno. Hoření se věnuje samostatné album na Facebookovské stránce Křesťanského společenství Praha – Hostivař.

https://www.facebook.com/kshostivar/posts/1237967812980444

Během pokračující improvizace se nakonec podařilo rozštěkat vodík po asi pětinásobném navýšení výkonu elektrolyzéru. Nakonec stačilo zamíchat pěnu na povrchu zařízení, přiložit zapalovač a pěna se vydala na cestu k nebesům.

Pěnící lavór po stanovišti hoření se podařilo zrecyklovat pro hoření acetylenu. Postupným zvyšováním dávky jsme dosáhli nakonec souvislého hoření acetylenových bublin, které vypadalo hezky efektně.

Po dohoření a dolití posledních kapek dusíku se veškerá zábava přesunula k ohni a na slackline (tímto velmi děkujeme Martinovi Šindelářovi za zapůjčení).

A tak dětský den skončil tam, kde začal – u ohníčku a s buřty. Doufáme, že jste si ho hezky užili, vyzkoušeli nové nevšední pokusy, probrali jste s přáteli spoustu zajímavých témat u ohně ochutnali kousek (před)letní pohody.

Když vše půjde dobře, těšíme se zase za rok na dětském dnu, nebo na nějaké více, či méně organizované akci s KS Hostivař dříve: třeba pravidelné bohoslužby nebo chystaný výlet.

Pár fotek také pro galerii na webových stránkách (časem se, doufáme, rozroste):

http://kshostivar.cz/fotogalerie/nggallery/fotky-1/Den-d%C4%9Bt%C3%AD-2017